Doberman

 

Navštívte:
Dobermann Klub SR

Webstránka o plemene Doberman
Webstránka nekupírovaných dobermanov
Diskusné fórum

Besuchen Sie:
Dobermann Klub SR
Webseite uber die Rasse Dobermann
Nicht kupierte Dobermann Webseite
Diskussionsforum
Visit our websites:
Dobermann Club SR
Dobermann Pinscher Breed Website
Non-copped Dobermann Website
Forum
Štandard História Starostlivosť Výživa Kúpa psa Skúšobné poriadky IPO
SVV

Spoločenská charakteristika
Doberman je veľmi milý a priateľský pes, ktorý je závislý na svojom pánovi, a je mu veľmi oddaný. Najlepšie sa cíti v jeho spoločnosti a v tesnej blízkosti celej rodiny. K cudzím ľuďom je nedôverčivý a udržuje si odstup, má však veľký dar rozoznať, ktorý návštevník je vítaný, a ktorý nie, nevítaného hosťa neváha napadnúť a brániť tak dom aj rodinu. Pri stretnutí s inými psami by mohli nastať problémy, pretože je sebavedomý a dominantný. Dobre vychovaný pes však nevyvoláva konflikty ani s inými psami, ani s ostatnými zvieratami.

Všeobecný vzhľad
Doberman je veľký, silný a svalnatý pes. Jeho hlava je dlhá, s dlhým temenom a očami mandľového tvaru, ktoré, rovnako ako nos, sú zafarbené podľa farby srsti. Uši sú malé, nasadené vysoko a sú preklopené dopredu alebo kupírované vzpriamené. Telo má takmer štvorcovú stavbu, hrudník je primerane široký a hlboký, chrbát krátky a rovný, bedrá sú dobre osvalené. Chvost je nasadený v línii chrbta a býva skracovaný.

Typy
Toto plemeno sa nevyskytuje v žiadnych ďalších varietach.

Srsť a farba srsti
Srsť je tvrdá, krátka a hladko priliehavá. Najčastejšie sfarbenie je black and tan, čo je čierna farba s pálením alebo hnedá s pálením. Doberman sa vyskytuje aj v farbe modrej alebo plavej s pálením, toto zafarbenie však nie je uznané vo všetkých krajinách.

Vzťah k deťom
Správne vychovaný pes vychádza veľmi dobre aj s deťmi, pri styku s malými deťmi je však nutný dohľad dospelej osoby.

Výchova
Tento pes nie je vhodný pre toho, kto nemá s výchovou psov žiadne skúsenosti. Výchova dobermana musí byť dôsledná a citlivá. Necitlivý prístup sa môže podpísať na jeho povahe, stane sa z neho bojazlivý pes, ktorý zo strachu môže hrýzť. Psa je pri základnom výcviku poslušnosti dobré motivovať pochvalou či dobrotou, a dôležité je, aby psa výcvik bavil, nie je vhodné ho do niečoho nútiť. Doberman je vhodný pes aj k náročnejšiemu výcviku, s tím je však lepšie začať, až keď je pes starší, a je nutné vyvarovať sa pri výcviku akéhokoľvek vynucovania.

O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu

Držanie
Doberman je pes vhodný do bytu, nehodí sa pre chov v koterci alebo búde, pretože vyžaduje neustálu pozornosť svojho pána.

O výcvikových pomôckach sa dočítate viac tu

Pracovné využitie
Doberman bol vyšľachtený ako strážny pes, a to sa aj dnes považuje za jeho hlavné poslanie. Je skvelý strážca, a je dobre využiteľný pre ochranu osôb a majetku, aj keď rešpekt k tomuto plemenu pramení do značnej miery z ich povesti. Neznamená to však, že by doberman váhal s napadnutím votrelca pri ochrane svojho teritória. Tento pes má dobré predpoklady pre rôzne pracovné využitia, lebo je veľmi inteligentný, silný a rýchly a má vynikajúci čuch.

Pohyb
Toto plemeno vyžaduje veľmi veľa pohybu, rozhodne sa neuspokojí s tromi krátkymi prechádzkami. Má veľkú výdrž, a beh vedľa bicykla alebo plávanie ho udržia v dobrej kondícii. Hodí sa taktiež pre rôzne psie športy.

Starostlivosť
Starostlivosť o krátku srsť dobermana nie je príliš náročná. K jej udržovaniu stačí odstraňovanie uvoľnených odumretých chlpov gumovou rukavicou a otieranie od prachu vlhkou handričkou. V prípade potreby je vhodné osprchovať psovi tlapky a brucho bez použitia akýchkoľvek prípravkov. Kúpanie nie je potrebné príliš často, ale je dobré použiť kvalitný šampón určený špeciálne pre psy. Pazúriky psa je nutné udržovať krátke, nutné je taktiež pravidelné čistenie uší a občas je dobré prehliadnuť psovi zuby, či sa na nich neusadzuje zubný kameň.

O pomôckach, potrebných ku starostlivosti o psa, sa dozviete viac tu

Strážne využitie
Doberman je veľmi vhodný pes ku stráženiu domu či bytu. Každý nevítaný návštevník si dobre rozmyslí, či vstúpi do objektu, ktorý stráži práve doberman. Na vychádzkach so svojim psom sa môže cítiť bezpečne ako jeho pán, tak aj celá jeho rodina.

Vhodné športy
Agility; aportovanie; fly-ball; flygility; obratnosť

O tom, čo ktorý šport obnáša, čítajte tu

Najčastejšie nemoci
Dysplázia stehenného kĺbu; kardiomyopatia; iné srdečné onemocnenia; torzia žalúdka

Viac o chorobách sa dozviete tu

Zvláštnosti plemena
Za zvláštnosť u tohoto psa možno považovať jeho veľkú závislosť na pánovi. Doberman má sklon stať sa „psom jednej osoby“.

Príprava na výstavu
V prípade, že ste sa rozhodli vychovať výstavného psa, s jeho prípravou na túto udalosť je najlepšie začať už vo veku šteňaťa, keď sa pes učí stáť vo výstavnom postoji. Už od mladosti je taktiež potrebné navykať psa na dotyky cudzích ľudí, pretože rozhodca na výstave okrem hodnotenia pohľadom kontroluje taktiež chrup a u psov semenníky. Na výstavu priveďte psa, ktorý je v čo najlepšej kondícii, má čisté uši, odstránený prípadný zubný kameň a pazúriky zastrihnuté nakrátko. Dôležité je taktiež dobré chovanie psa vo výstavnom kruhu.

O výstavách, termínoch a príprave psa na túto udalosť čítajte tu

Výživa šteňaťa
Pre správny vývoj kostí a svalov je potrebné vybrať kvalitnú suchú potravu pre šteňatá, na ktorú pes prechádza po odstavení od fenky a zostáva na tejto strave asi do 12-18 mesiacov života.

Výživa dospelého psa
Doberman je veľmi pohybovo aktívny pes, a na to je treba brať ohľad pri výbere krmiva pre dospelého jedinca.

Výživa starého psa
Ak pes starne, znižuje sa jeho potreba množstva potravy, viac spí, menej sa pohybuje a má teda sklony k tlstnutiu. Preto je dobré pozvoľna prejsť na odľahčenú stravu určenú pre seniorov.

Podrobné informácie o výžive psa hľadajte tu

Dovetok pre budúcich majiteľov
Po vašom príchode domov vás búrlivo privíta, a možno vám prinesie aj darček v podobe papuče či vášho obľúbeného vankúša. Nepohne sa od vás ani na krok, stále vás sleduje pohľadom a vyjadruje vám svojou radosť z vašej blízkosti. Taký je doberman, verný a prítulný priateľ a spoľahlivý ochranca.

 Zdroj: www.e-fauna.sk.

Hore