Doberman

 

Navštívte:
Dobermann Klub SR

Webstránka o plemene Doberman
Webstránka nekupírovaných dobermanov
Diskusné fórum
Besuchen Sie:
Dobermann Klub SR
Webseite uber die Rasse Dobermann
Nicht kupierte Dobermann Webseite
Diskussionsforum
Visit our websites:
Dobermann Club SR
Dobermann Pinscher Breed Website
Non-copped Dobermann Website
Forum
Štandard História Starostlivosť Výživa Kúpa psa Skúšobné poriadky IPO
SVV

Farebné variácie dobermanov.

Plemeno DOBERMAN sa vyskytuje v týchto základných farebných variantoch:

čierna s pálením - čierna s hrdzavými znakmi

je najbežnejšou farbou u dobermana a je dominantná. Má mať lesklý antracitový odtieň so sýtymi dobre ohraničenými znakmi. Často so vyskytujú svetlo hrdzavé znaky farby slamy. Toto je považované za chybu. Menej často sa vyskytujú melanistický dobermani, ktorí majú farbu znakov tmavú, že nie sú ohraničené a postupne sa strácajú. U takýchto psov sú znaky na prsiach a hlave malé a nezreteľné, alebo úplne chýbajú, čo je taktiež nežiadúca črta. Farba očí u čiernych dobermanov má byť čo najtmavšia. Najviac sa cenia extrémne tmavé oči, ktorých farba prechádza z hnedej do čiernej.

hnedá s pálením - hnedá s hrdzavými znakmi

je druhou možnou farbou u dobermanov a je recesívna k čiernej. Hnedá sa vyskykute v rôznych odtieňoch. Dobre sfarbený hnedý pes má byť sýtomahagónovohnedý, s celkom tmavými znakmi a tmavými očami. Často sa vyskytujú jedinci s veľmi tmavými hnedými plochami prechádzajúcimi až do čiernej farby, obvykle sprevádzané s veľmi svetlými znakmi, a svetlými očami. Toto je však nežiadúce. Oči u hnedých, modrých psov a psov farby izabella nebudú nikdy také tmavé ako u čiernych jedincov, ale majú byť tmavohnedé. Celkovo čím tmavšie, tým lepšie.

 

modrá s pálením - modrá s hrdzavými znakmi

je úbytkom čiernej farby. Farba je oceľovomodrošedá. Hlava je často viac strieborná ako telo. Modrí psi majú obvykle pekne ohraničené znaky. U modrých dobermanov sú žiadanejšie tmavšie farby, pretože u striebornomodrých jedincov sa môže vyskytovať ALOPÉCIA (lysosť). Týmto defektom je postihnutých 25% populácie modrých dobermanov. Nie je to život ohrozujúca choroba, ale je dedičná. Ide o stratu srsti. Takto postihnuté jedince sa narodia so zdravou srsťou, ktorá sa v 4-6 mesiacoch stáva krehkou a suchou, koža je drsná a šupinatá, trojročný pes má potom kožu pokrytú lysinami. Táto choroba je neliečiteľná, jej príznaky sa však dajú zmierniť špeciálnou starostlivosťou (častým kúpaním špeciálnou kozmetikou, masážami, vysokokvalitnou stravou ....). 

Modré dobermany je možné vidieť na výstavách v USA, Austrálii a na Novom Zélande.

V prípade ak sa vo vrhu narodí modrý doberman, obdrží preukaz pôvodu s označením „neštandardná farba“.

izabella - svetlo hnedá so svetlým nosom a očami

táto farba je úbytkom hnedej a u dobermanov sa vyskytuje najzriedkavejšie. Je striebornobéžová. Nesmieme si ju však zamieňať so žltou farbou nemeckej dogy, ktorá je sýtejšia a viac do zlata ako izabella. Aj u dobermanov tejto farby sa často vyskytuje ALOPÉCIA.

Tieto dobermany je možné vidieť na výstavách v USA, Austrálii a na Novom Zélande

Biela - albín

Súčasný FCI štandard uznáva iba dve farebné varianty, a to čiernuhnedú  

Hore


-----------------