Doberman

 

Navštívte:
Dobermann Klub SR

Webstránka o plemene Doberman
Webstránka nekupírovaných dobermanov
Diskusné fórum
Besuchen Sie:
Dobermann Klub SR
Webseite uber die Rasse Dobermann
Nicht kupierte Dobermann Webseite
Diskussionsforum
Visit our websites:
Dobermann Club SR
Dobermann Pinscher Breed Website
Non-copped Dobermann Website
Forum
Štandard História Starostlivosť Výživa Kúpa psa Skúšobné poriadky IPO
SVV

Dobermann - história

Originálny názov plemena : Dobermann
Krajina pôvodu : Nemecko
Doba vzniku : 19. storočie
Pôvodné využitie : Strážca, ochranca
Dnešné využitie Spoločník, služobný pes
Priemerná dĺžka života 12 rokov
Hmotnosť 30-40 kg
Výška 65-69 cm

 

O vznik tohoto plemena sa zaslúžil vyberač daní a strážnik z nemeckého mesta Apolda, Karl Friedrich Louis Dobermann (2.1.1834-9.6.1894), keď chcel vyšľachtiť dokonalého strážneho psa, ktorý by ho spoľahlivo chránil pri prevoze peňazí. 


K.F.L. Dobermann (muž vľavo)

Šľachteniu a chovu sa venoval v období 1865-1870. Historické materiály však neobsahujú žiadne záznamy a doklady o použitých chovných jedincoch. Pri šľachtení plemena  v počiatkoch krížil nemeckého pinča so starým typom hladkosrstého nemeckého ovčiaka s krátkym chvostom, ktoré sám vlastnil. Je pravdepodobné, že na dnešnom vzhľade dobermana sa neskôr podieľal aj rotvajler, weimarský stavač, vyžla, beauceron a manchesterský teriér, ktorý dobermanovi dodal farbu, a bola primiešaná aj krv greyhounda pre väčšiu pohyblivosť a eleganciu. Šľachtením tak získal plemeno služobných psov, ktorí boli nielen ostražitý, ale boli aj dobrými ochrancami dvora a domu. Svoje využitie našli okrem iného aj ako strážny a policajný psy. Ďalej boli využívaný aj pri love škodnej zveri.

Neskôr bolo podľa svojho stvoriteľa toto plemeno aj pomenované.

Prvý pes bol zapísaný do plemennej knihy v roku 1893. Po smrti Dobermanna bol pokračovateľom v šľachtení Otto Gőller z Apoldy, ktorý toto plemeno ďalej zušľachťoval. Jeho prvým psom bol Prinz Matzi v.Grőnland, bol to pes neúnavného temperamentu  a obrovskej odvahy. Ďalším jeho odchovom bol silný a výborne ovládateľný plemenník Alarich von Thűringen. Otto Göller založil v Nemecku v roku 1899 prvý klub chovateľov dobermanov. Prvá výstava „Národného klubu dobermannských pinčov“ sa konala v roku 1899. Prvý štandard bol vypracovaný  a schválený v roku  1900.


Otto Gőller

K zakladateľom chovu sa zaraďuje aj Goswin Tischler, chovajúci skvelé jedince vo svojej chovateľskej stanici Grőnland (nazvanej podľa ulice, v ktorej v Apolde žil).

Dobermanni sa vzhľadom  ku svojím výnimočným vlastnostiam veľmi skoro rozšírili aj za hranice Nemecka. Chovateľské kluby boli zakladané vo Švajčiarsku (1902), v Holandsku (1904), Rusku (1907). Do USA sa toto plemeno dostalo v období 1. svetovej vojny (1907), a získalo si tu veľkú obľubu. Do Anglicka boli prvé jedince exportované v roku 1909.

Doberman bol používaný ako vojnový a strážny pes, a slúžil taktiež k vyhľadávaniu ľudí v ruinách budov.

Hore