Doberman

 

Navštívte:
Dobermann Klub SR

Webstránka o plemene Doberman
Webstránka nekupírovaných dobermanov
Diskusné fórum
Besuchen Sie:
Dobermann Klub SR
Webseite uber die Rasse Dobermann
Nicht kupierte Dobermann Webseite
Diskussionsforum
Visit our websites:
Dobermann Club SR
Dobermann Pinscher Breed Website
Non-copped Dobermann Website
Forum
Štandard História Starostlivosť Výživa Kúpa psa Skúšobné poriadky IPO
SVV

VÝŽIVA

 

Doberman je pes veľmi temperamentný, hladkosrstý a patrí medzi veľké plemená. Toto všetko z neho tvorí plemeno náročné na kvalitu podávanej stravy.
Bolo by chybou sa domnievať, že podrobná analýza zásad správnej výživy je zbytočná, práve naopak. Tieto znalosti sú nesmierne dôležité, pretože krmivom zaisťujeme nie len výživu tela, ale aj ďalšie životné prejavy ako rast, pohyb, gravidita, kojenie atď.
Čo a v akom množstve by mal pes žrať v období rastu? Majiteľ psa býva v pokušení dávať svojmu veľkému psovi veľké množstvo potravy. Táto snaha o čo najmohutnejší vzrast môže vyústiť u veľkých plemien až do rôznych rastových abnormalít. Rýchly rast a prírastok hmotnosti často zhoršuje ochorenia, napr. dysplázia. Nadmerné kŕmenie spolu s rôznymi doplnkami, s cieľom dosiahnuť maximálneho vzrastu, často u týchto plemien prispieva ku skracovaniu života.
Nie je správne ani dávať psovi toľko krmiva, koľko zožerie. Skúsenosti ukazujú, že sa najlepších výsledkov dosahuje podávaním 80 % množstva, ktoré by pes zožral bez kontroly. Väčšie množstvo vyvoláva obezitu a menšie zas spomalenie rastu.


Telo priemerného psa tvorí:

 • 16 % bielkovín,
 • 23 % tukov,
 • 1,7 % uhľohydrátov,
 • 3,5 % minerálov,
 • 56 %  vody

  


Niečo o výžive

Výživná strava a dobré stravovacie návyky sú pre zdravie psa veľmi dôležité. Veľa ľudí je na jednej strane ochotných utrácať veľké sumy za krásne vodítka a rôzne doplnky ale na druhej strane na strave šetrí. Pritom kvalitná a vyvážená strava sa prejavuje ako na zdravotnom stave psa, tak aj na jeho spokojnosti, pracovných výkonoch a v neposlednej rade aj na dĺžke a kvalite života.

Ako však správne nakŕmiť psa?


Pes je mäsožravec a tomuto typu výživy je prispôsobené aj jeho tráviace ústrojenstvo. Preto je mylné domnievať sa, že to čo je najlepšie pre nás to musí byť najlepšie aj pre nášho psa. Kvalitné granulované krmivá ponúkajú psom kompletnú a plne vyváženú stravu, ktorá udržuje ich organizmus vo výbornom stave.
Málokto si uvedomuje, aké rozdielne sú nároky na prísun živín u šteniat, mladých a rastúcich psov, dospelých psov, psov v záťaži a seniorov. Pokiaľ túto situáciu zvážime potom "kus mäsa a niečo k tomu" psovi rozhodne nestačí. V domácich podmienkach pre laika teda takmer neexistuje šanca zostaviť vyváženú a plnohodnotnú dávku tak, aby psovi nič nechýbalo alebo neprevyšovalo. Z tohoto konštatovania je jasné, že najvhodnejšie je kŕmiť psa kompletnými granulami. Bohužiaľ platí, že nie sú granule ako granule. V súčasnosti je náš trh doslova zaplavený desiatkami značiek rôznej kvality.
Všeobecne platí, že malé plemená a rastúce šteniatka sú náročnejšie na príjem živočíšnych bielkovín. Krmná dávka by mala obsahovať u šteniat veľkých plemien zhruba 36% živočíšnych bielkovín, u dospelých psov veľkých plemien 26% živočíšnych bielkovín. Starí psy by rozhodne nemali byť prekrmovaný živočíšnu bielkovinou, ktorá by mala byť zastúpená v krmnej dávke zhruba 23%. Nadmerná dávka živočíšnych bielkovín môže viesť k zníženému využitiu vápnika (kalcia)!

Jedným zo súčasných najväčších zdravotných problémov našich psov sú aj choroby súvisiace s príliš vysokým príjmom živín.

Pri výbere značky granúl si overte, či ide o kompletnú kŕmnu zmes, alebo iba o doplnkové kŕmenie, ktoré je určené iba ako príloha k mäsu a mäsovým konzervám.

Granule sa vyrábajú orientačne v štyroch kvalitatívnych triedach:

 1. kompletné výberové krmivá v super prémiovej kvalite ( Royal Canin, Eukanuba, Nutro, Hill´s, Pro Plan)…patria k svetovej špičke, rozlišujú 4 veľkostné rázy plemien (malé, stredné, veľké, a obrie plemená), 5 vekových skupín u psov (šteňa, rastúci pes, dospelý pes, senior, a pes v záťaži), s týmito krmivami zaistíte svojmu psovi dokonalú výživu v každej etape jeho života, vyrábajú sa skutočne z mäsa a iných prvotriednych surovín, krmivá vákuovo balené, takmer bez konzervačných látok, veľmi vysoká stráviteľnosť,
 2. kompletné krmivá v prémiovej kvalite (Mera Dog, Eagle, Bewi Dog, Bosch, Nutram)…výborné krmivá, špeciálne výrobky pre rastúce psy veľkých plemien, tzv. maxi junior = puppy large breed, v ponuke sa vyskytujú aj krmivá pre šteniatka do 2 mesiacov veku (mlieka, kaše ....), krmivá pre gravidné a kojace suky, sú vyrábané z akostných mäsových múčiek,
 3. kompletné krmivá ( Anka, K9, Pedigree Pal, Purina Dog Chow, Acana)…väčšinou sa jedná vždy o lacnejšiu radu prémiových výrobkov,
 4. ekonomické krmivá (Purina Dog Meal, Anka Ekonomy, Aport, Delikan, Brasa, Fitmin, krmiva v supermarketech)…to čo pes zažerie, to z neho aj výjde

Doplnkové krmivá: Bewi Dog Flakes, Bosch Vegetarian Mix, Mera Dog Flockenmix…sa používajú ako príloha k podávanému mäsu alebo mäsovým konzervám, sú vyrábané na báze ryže a zeleniny, sú doplnené o vitamíny a minerály.

Ako odmeny sú pre psov najvhodnejšie:

·         rôzne sušené pochúťky (uši, šľachy, držky, …), ktoré precvičia a zároveň aj prečistia zuby alebo

·         iné priemyselne vyrábané pochúťky (sucháre, výrobky z byvolej kože, mäkké pochúťky....),

·         z domácich zdrojov sú to detské piškóty.

V žiadnom prípade však nemôžeme odmenami nahradiť kompletnú krmnú dávku!

Pri rozhodovaní o tom, ak budeme svojho psa kŕmiť si musíme uvedomiť rozdiely v spracovaní tráviacim traktom mäsa, konzerv a granúl. Medzi majiteľmi psov je zakorenené súčasné podávanie mäsa a granúl, čo môžeme bez nadsadenia označiť ako nesprávne, obzvlášť pre mladých a rastúcich psov. Mäso sa v tráviacom trakte spracováva úplne odlišne ako granule. Časté striedanie rôznych spôsobov kŕmenia môže pri dlhodobom podávaní vyvolať tráviace poruchy. Prispôsobenie sa tráviacej sústavy zmene kŕmnej dávky trvá asi 2 týždne. Čo znamená, že pes by mal byť kŕmený vyváženou stravou a pokiaľ mu vyhovuje, nemáme dôvod ju meniť. Obavy o to, že niečo psovi nebude chutiť, je iba náš pohľad. Chuťové vnemy u psa sú totiž omnoho obmedzenejšie než u človeka. Samozrejme, že je nutné pri prechode z jedného druhu krmiva na iný, krmivo iba postupne nahradzovať. Aj napriek doporučeniu výrobcu na podávanie krmiva v suchom stave je lepšie skrmovať granulované krmivo vo zvlhčenom stave. Ako zálievku môžeme použiť vodu alebo vývar.

Pozor: trvalá dostupnosť granúl vedie k nesprávnym stravovacím návykom. Pes by mal po kŕmení najmenej dve hodiny spracovávať dávku bez ďalších súst krmiva. Doporučovaný jednodenný pôst už bol prekonaný, renomované firmy vyrábajú ucelené krmné programy umožňujúce navykať šteniatka na kompletne koncentrovanú stravu už u chovateľa, čím novému majiteľovi odpadá množstvo problémov s prispôsobením stravy.

Moderný spôsob výživy uľahčuje aj umelý odchov šteniat. Na trhu existuje množstvo mliečnych náhrad, ktoré je možné podávať už od prvej minúty života (Royal Canin puppy milk, Bewi Dog puppy milk, Bosch puppy milk). Od 4.týždňa života nadväzuje na mliečne náhradky kašovitá strava (Royal Canin Starter, Bewi Dog Puppy gravy, Bosch Puppy starter). Toľko doporučované piškóty, tvaroh, vajcia a mlieko môžu šteniatkam spôsobiť poruchy trávenia, pretože im chýba enzým na spracovanie škrob.

Od dvoch mesiacov veku šteniat sa nadväzuje na kŕmenie s granulami označenými ako „PUPPY“ (Royal Canin Maxi junior, Eukanuba Puppy large breed, pre Plan Puppy large breed, Bosch Junior bigger breed, Bewi Dog Junior…).

U veľkých plemien sa doporučuje podávať "JUNIOR" veku do 18 - 24 mesiacov! Ďalej nadväzuje krmivo s označením „ADULT" pre dospelých psov s normálnym životným zaťažením alebo „ENERGY" pre pracovných psov, resp. psov v záťaži, alebo s ustajnením vonku, apod. Krmivo s označením  LIGHT" je určené pre psov s nadváhou. Približne od 6 roku života, samozrejme podľa kondície podávame krmivo s označením „SENIOR", je určené pre psov starších a menej aktívnych. Musíme si uvedomiť, že starší pes je náročnejší na kvalitu krmiva. Osobitnú pozornosť venujeme aj gravidným a kojacim sukám.

Chyby vo výžive sú veľmi časté a môžu spôsobiť nevratné poškodenie (napr. pohybového aparátu, zmeny pohlavného cyklu u súk, zvýraznenie alergických stavov, poruchy funkcie ľadvín, pečene, predčasné problémy v starobe atď).
 

Hore

 


 

Kľúč k správnemu výberu krmiva

 

kategória psa

krmivo s označením

šteniatka do 2 mesiacov veku

puppy milk

šteniatka cca od 4 týždňov veku

puppies, starter

mladý a rastúci psy

junior, growth

dospelý psy

adult, maintenance

psy v záťaži

active, energy, hi-performance

obézny psy

light, lite, less active

starý psy

senior

gravidné a kojace suky

puppy, junior

alergici

po porade s veterinárním lékarem

 ZÁSADY PRE VÝBER KRMIVA

 • Krmivo nakupujte iba v neporušených originálnych obaloch (s výnimkou vzoriek)
 • Nekupujte vážené krmivo, u tohto nieje istý dátum výroby a spotreby. Ak bolo krmivo skladované nesprávnym spôsobom, mohlo nasiaknuť vlhkosť a mohlo by byť závadné. Na rozvažovaných krmivách tiež nebývajú uvádzané potrebné údaje.
 • Kupujte balenie, ktoré ste schopní spotrebovať do určeného dáta.
 • Pri nákupe porovnajte vyváženosť jednotlivých zložiek vzhľadom k životnému štýlu vášho psa. Krmivá, ktoré obsahujú extrémne hodnoty niektorej zo zložiek nie sú vhodné pre dlhodobé podávanie.
 • Kupujte krmivá, ktorých výroba má dlhodobú tradíciu, a ktoré sú skrmované už niekoľkými generáciami psov.
 • Nakupujte v špecializovaných predajniach, a nie v supermarketoch.
 • Pre výber krmiva sú dôležité tiež aj referencie chovateľov, a to ako domácich, tak i zahraničných, ktorí majú s daným krmivom už dlhšie skúsenosti.
 • Pri skrmovaní vybraného krmiva hodnoťte sami jeho vplyv na vášho psa, všímajte si jeho zdravotný stav, kondíciu, kvalitu srsti a množstvo výkalov.
 • Kvalitu krmiva nie je možné správne posúdiť, ak psa prikrmujete napr. zbytky od obeda či večere. Takáto strava psovi škodí, preto ju nikdy psovi nedávajte.

 

Hore

 


Umelá výživa šteniat

Hlavnými príčinami umelej výživy šteniat sú:

·         situácie ak suka prestane, alebo vôbec nezačne produkovať mlieko, alebo suka po pôrode zahynie,

·         ponechanie príliš veľkého počtu šteniat (viac ako osem, alebo viac ako je počet funkčných strukov u suky).

 
Materské mlieko každého živočíšneho druhu má špecifické zloženie, preto sa aj mlieko suky zložením podstatne líši od mlieka kravského, ktorým býva často nahradzované. Okrem rozdielu v ich zložení komplikuje plnohodnotné nahradenie materského mlieka suky i fakt, že sa jeho zloženie v priebehu laktácie mení, a to tak aby zodpovedalo potrebám správneho vývoja šteniat.

K umelej výžive by mal byť skutočne vážny dôvod. Počas kojenia dostávajú šteniatka všetky potrebné živiny spolu s materským mliekom, ktoré je tiež vybavené ochrannými látkami proti infekčným ochoreniam. Ak suka po pôrode ochorie zápalom mliečnej žľazy alebo inou chorobou, väčšinou dochádza aj k strate mlieka. Z rôznych príčin môže mať suka aj nedostatok mlieka. Nedostatok mlieka sa na šteniatkach prejaví predovšetkým ich nepokojom a malým prírastok na váhe. Vo všetkých týchto prípadoch je nutné zabezpečiť šteňatám umelú výživu, alebo výživu u inej kojacej suky, ktorá má menší počet šteniat alebo u suky, u ktorej prebehla falošná gravidnosť. Ak nieje možné priviesť šteniatka k inej suke, ktorá porodila v podobnom termíne, je nutné materské mlieko nahradiť umelou výživou.

Pri kŕmení akýmikoľvek mliečnymi náhradkami je nevyhnutné dbať na správnu teplotu nápoje 38-39°C, a dodržiavať rady uvedené na výrobku. Umelú výživu je dnes možné kúpiť v špecializovaných obchodoch pod názvom "PUPPY MILK". Mlieko šteňaťu môžeme podávať z kojeneckej fľaše (existujú aj špeciálne súpravy pre umelú výživu šteniat), prípadne kŕmime malou lyžičkou. V prvé dni života šteňaťa podávame stravu v intervale 1-2 hodiny, v noci každé 2 hodiny. Po troch až štyroch dňoch intervaly v kŕmení predlžujeme na 3, neskôr na 4 hodiny. Po týždni, teda asi od 8.-10. dňa veku, kŕmime šteňa viackrát opakovane iba behom dňa. Potrava by sa mala vždy pripravovať čerstvá a je nutné dbať na zvýšenú hygienu. Váha šteniat by sa mala za 10 dní života asi zdvojnásobiť. Kritické pre prežitie sú prvé dva až tri týždne. Po treťom týždni života je možné podávať pevnú (kašovitú) stravu, špeciálne určenú pre prechod z mlieka.

TIP:

 • super prémiová kvalita
  • Royal Canin Puppy Milk - výrobok na prikrmovanie naväzujúci na prechod z mlieka pre šteniatka od 3 týždňov - Royal Canin Puppy Starter
 • prémiová kvalita
  • Bosch Puppy Milk - výrobok na prikrmovanie naväzujúci na prechod z mlieka pre šteniatka - Bosch Puppy
  • Bewi Dog Puppy Milk - výrobok na prikrmovanie naväzujúci na prechod z mlieka pre šteniatka - Bewi Dog Gravy

Hore


 

Výživa šteňaťa

Šteňa by malo byť kojené minimálne šesť týždňov. Šteniatka je možné začať prikrmovať už od troch týždňov, kedy sa im začínajú prerezávať ostré, mliečne zuby. Šteňa je potrebné odmalička navykať na kŕmny režim a jeho pravidelnosť. Šteniatka spočiatku prikrmujeme špeciálnym psím mliekom Puppy Milk, ohriatym na telesnú teplotu. Týmto spôsobom prikrmujeme šteniatka zhruba týždeň, a potom stravu môžeme rozšíriť o granulovanú stravu, s ktorej spočiatku pripravíme kašu (zmiešame s teplou vodou alebo mäsovým vývarom).

Dávky krmiva zvyšujeme len pozvoľna. Ak chcete šteňa navyknúť na kompletnú suchú potravu, začnite mu asi vo veku jedného mesiaca ponúkať malé dávky zvlhčených granúl. V ôsmich týždňoch by šteniatka mali byť kŕmené už iba touto špeciálnou šteňacou suchou stravou. Najvyššie nároky na kvalitu stravy má šteňa vo veku dva až šesť mesiacov. Hlavné jedlo by malo byť podávané vždy večer, po skončení všetkých aktivít, aby ho šteňa mohlo v kľude stráviť. Každému chutí niečo iné a každý chovateľ iste skoro zistí, čo chutí a vyhovuje práve jeho psovi, a čo odmieta.

Šteňaťu, ale ani dospelému psovi nikdy nedávame hydinové a iné duté a lámavé kosti, môžeme mu však v obmedzenom množstve dopriať kosti teľacie a bravčové. Na trhu existujú aj náhrady za kosti, napríklad žuvacie kosti z kože alebo sušené uši, šľachy apod., ktoré majú šteniatka a aj dospelé jedince vo veľkej obľube a pri ich žuvaní sa nielen dobre zabavia ale si aj posilnia chrup.

Šteňatám sa v období rastu (ak im nieje podávané kompletné suché krmivo) doporučuje pridávať vitamíny, minerály a pre dobrý vývoj kostry aj preparáty so správnym pomerom vápniku a fosforu. Kombinácia granúl a domácej stravy nieje vhodná, pretože naruší optimálne hladiny látok v granulách. Ak šteňa dostáva príliš mnoho vápniku, hrozí mu osteochondróza. Ak je ku kompletnému krmivu pridávané mäso, teda vlastne nadbytok fosforu, ktorý so sebou pri vyplavovaní z organizmu berie i vápnik, môže zase vzniknúť odvápnenie, ktoré vedie k vývojovým vadám.

Aby si šteňa navyklo na dobrý kŕmny režim, podávame mu potravu vždy v rovnakom čase a misku mu ponecháme asi iba 15 minút, ak má dobrý stravovací návyk nechudne, nepriberá nadmerne, a rastie primerane.

Výživa šteniat malých plemien
Malé plemená dospievajú veľmi skoro, telesne sa vyvíjajú veľmi rýchlo, a nárast hmotnosti je teda tiež veľmi rýchl. V raste majú tieto plemená veľkú energetickú potrebu, ktorá po ukončení rastu a zmenšení krmnej dávky rýchlo klesá. Je však potreba zaistiť, aby šteniatka neboli prekrmované, lebo nadváha škodí zdraviu. Pre šteniatka malých plemien psov je určené kompletné krmivo s označením PUPPY JUNIOR SMALL BREED.

Výživa šteniat stredných plemien
Vývoj u stredných plemien prebieha v niekoľkých fázach. Asi v deviatich mesiacoch veku výrazne stúpa váhový prírastok, bez toho aby mal pes väčšiu potrebu príjmu potravy. Pes dorastá do výšky dospelého psa a ďalej sa vyvíja aj váhovo bez potreby zvyšovania krmnej dávky. Výživa šteňaťa je u týchto plemien najtypickejšia. Šteňatám stredných plemien psov je určené kompletní krmivo s označením PUPPY JUNIOR MEDIUM BREED.

Výživa šteniat veľkých plemien
Tieto plemená sa vyvíjajú a dospievajú pomerne dlho. Najvyššie nároky na výživu majú do šiestich mesiacov veku. Problém u týchto plemien spočíva v udržaní optimálnej rýchlosti ich rastu a v optimálnom zásobení organizmu vápnikom a fosforom. Rýchlosť rastu vyplýva z energetickej bohatosti krmnej dávky, pokiaľ je krmná dávka nadmerne energeticky bohatá, dochádza k veľmi rýchlemu rastu šteňaťa a kosti aj pri dostatku všetkých dôležitých stavebných látok, nestačia vytvoriť pevnú a dostatočne silnú kostru, čo vedie k bolestivosti a deformitám končatín. Šteňatám veľkých plemien psov je určené kompletné krmivo s označením PUPPY JUNIOR LARGE BREED.

TIP:

 • super prémiová kvalita
  • Royal Canin - rada Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI, GIANT)
  • Eukanuba - rada Puppy/Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Hill's - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Nutro - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Pro Plan - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Mastery -  rada Puppy (rozlišujú sa podľa vekovej kategórie)
 • prémiová kvalita
  • Bosch - rada Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI)
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram K9
  • Pro Pac
  • a ďalšie ..

Hore


Výživa mladých a rastúcich psov

Psa staršieho ako jeden rok stačí kŕmiť už iba jedenkrát denne. Strava mladých psov však musí byť kvalitná, pretože vývojové vady spôsobené nesprávnou výživou už v neskoršom veku neodstránite. V tomto období je vhodné pridávať vitamíny a minerálne látky (pokiaľ pes nieje kŕmený kompletnou granulovanou stravou). U plemien s dedičnou dispozíciou k poruchám pohybového aparátu (dysplázia bedrového kĺbu) sa doporučuje podávať preventívne koncentrované krmné doplnky k výžive chrupaviek a spojivových tkanív. Veľmi účinným je čisto prírodní preparát Canosan, Chassoton, Chondrocan. Pokiaľ však psa kŕmime kompletným suchým krmivom, vyberáme také, ktoré je vhodné pre toto vekové obdobie psa (krmivo s označením "junior") vitamíny ani minerály už nepridávame. K posilneniu chrupu sú vhodné teľacie, bravčové kosti, sušené uši, šľachy...., alebo psie sucháre.

TIP:

 • super prémiová kvalita
  • Royal Canin - rada Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI, GIANT)
  • Eukanuba - rada Puppy/Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Hill's - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Nutro - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Pro Plan - rada Puppy (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Mastery -  rada Puppy (rozlišujú sa podľa vekovej kategórie)
 • prémiová kvalita
  • Bosch - rada Junior (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI)
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram
  • K9
  • Pro Pac
  • a další ...

 

Hore
 


Výživa dospelého psa

Pes dospieva po ukončení rastu, u veľkých plemien to je teda zhruba vo veku 18 až 24 mesiacov. Dospelého psa stačí kŕmiť iba jeden krát denne. Aj pre dospelého psa platí, že kŕmiť by sa mal v stanovenom čase a nikdy mimo neho. Ak sa jedná o psa, ktorý je aktívne zamestnaný, je vhodné podávať krmivo pre psov so zvýšenou záťažou - "ENERGY, HI-PERFORMANCE". U dospelých psov sú individuálne potreby pre príjem potravy a to aj u rovnakého plemena. Je preto nutné brať ohľad na zaťaženie, aktivitu a zdravotný stav psa. Dobrým indikátorom kvality krmnej dávky a zdravia psa je množstvo a konzistencia výkalov.

Denne je preto dobré kontrolovať:

·         čo za psom zostáva,

·         kvalitu srsti a kože, ktorá má byť lesklá a pružná, 

·         celkovú kondíciu zvieraťa, ktoré by nemalo byť ani obézne ani podvyživené.

TIP:

 • superprémiová kvalita
  • Royal Canin - rada Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI, GIANT)
  • Eukanuba - rada Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Hill's - rada Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Nutro - rada Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Pro Plan - rada Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Mastery -  rada Adult (rozlišujú sa podľa vekovej kategórie)
 • prémiová kvalita
  • Bosch Adult (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram
  • K9
  • Pro Pac
  • a ďalšie ...

Hore
 


Výživa obézneho psa

Obezitu psa takmer vždy zaviní jeho majiteľ tým, že mu predkladá stále lákavejšie a chutnejšie krmivo spolu s množstvom odmien. Výsledkom je, že pes prestane prijímať potravu podľa potreby a prijíma stravu iba podľa svojej chuti, čo vedie k tomu, že príjme aj niekoľkonásobne vyššie množstvo ako potrebuje a začne priberať. Obezita je jedným z najbežnejších zdravotných postihnutí psov. Na trhu však existujú kompletné suché krmivá, ktoré sú určené práve pre zníženie hmotnosti. Tieto krmivá sú označené "LIGHT" alebo "LITE".

Diéta pre obéznych psov splňuje svoj účel tým, že umožní majiteľovi kŕmiť psa nízkokalorickou stravou, ktorá utíši jeho hlad, zaručí prísun všetkých potrebných vitamínov a minerálov a pritom obmedzí príjem tukov a bielkovín.


CESTA K ŠTÍHLOSTI
Nadváha psa nieje iba estetický problém, ale je základom celej škály zdravotných problémov a výrazne znižuje kvalitu i dĺžku života. Predovšetkým je neúmerne zaťažovaný celý pohybový aparát. Zbytočne skoro dochádza k opotrebovaniu kĺbov, častejšie sa vyskytujú problémy s chrbticou.

Rovnako je preťažovaný aj obehový aparát, častejšie sa objavujú srdečné ochorenia, poruchy funkcie ľadvín. Nadváha je tiež faktorom, ktorý prispieva u starších psov k vzniku cukrovky a zhubných nádorov.

Nezanedbateľná je tiež znížená aktivita zvieraťa, pretože pohyb znamená veľkú námahu a často i bolesť.

Čo je príčinou nadváhy? Príjem kalórií je vyšší ako ich výdaj! Organizmus prebytočné kalórie teda ukladá do tuku. Dôvod nepomeru medzi príjmom a výdajom môže spočívať buď na strane príjmu (zviera prijíma príliš mnoho potravy alebo prijíma vysokokalorickú potravu) alebo výdaju (napr. vplyvom obmedzenia pohybu sa z vyhovujúceho príjmu potravy stáva príjem nadmerný). Zvláštnou kapitolou je kastrácia, kedy je novo nastolená hladina hormónov spojená jednak so zvýšeným ukladaním tukov, alebo často so zvýšenou žravosťou.

Preto je jediná cesta, ako nadváhe zabránime a tou je dostať príjem a výdaj kalórií do rovnováhy. Ako na to? 

Prvou zásadou je voľba vhodného krmiva. Najlepšie je už na začiatku nášho spolužitia určiť pevné pravidlá, že my máme svoje jedlo a pes má zas svoje, a čo je na stole, nieje pre neho. Ak sme už svojho miláčika naučili zlozvyku „prosebných očí“, skúsme vytrvať (a v duchu si opakovať, prečo to robíme) - ak nenastane žiadúca odozva, naše múdre zviera veľmi rýchlo pochopí, že sa snaží zbytočne!!!

Pamätajte si že ľútosť nieje na mieste, pretože nadváha nášho psa pomaly ale isto ničí.

Vhodné krmivo volíme nielen podľa toho, čo nášmu psovi chutí, ale predovšetkým podľa jeho skutočnej potreby. Jednotlivé krmivá sú označené skupinou zvierat, pre ktorú sú určené. Nebojte sa, že budete svoje zviera klamať, kľúčový rozdiel medzi typom krmív spočíva iba v hladine energie. Úplne nevhodné je kŕmiť malou dávkou vysoko energetického krmiva, organizmus bude trpieť nedostatkom minerálnych látok a vitamínov. V staršom veku vždy vyberáme krmivá v kategórií SENIOR, ktoré má priemernú hladinu bielkovín, nízku hladinu tuku a zvýšený obsah minerálov, stopových prvkov a vitamínov. To isté platí aj u kastrovaných psov alebo u psov, ktorí potrebujú schudnúť.

 

Druhou zásadou je dávka krmiva. Určenie dávky riadime podľa vzhľadu nášho psa, dávkovanie doporučené na krmive je iba orientačné. Rozhodne sa neriadime ochotou psa zožrať ďalšiu plnú misku a neberieme to ani ako dôkaz jeho hladu. Najvhodnejšie je vždy ráno odmerať dennú dávku a z tej neskôr dávkovať krmivo do misky alebo ako odmenu. Ak dáte sem tam "pár" granulí, nenápadne a nevedomky môžete dennú dávku zvýšiť aj na dvojnásobok, verte alebo nie!

A treťou zásadou je dostatočný pohyb. Nedívajte sa z okna, či je počasie vhodné na prechádzku, náš pes uvíta prebehnutie vždy. Zatnite zuby, vezmite si pláštenku alebo dáždnik a choďte sa spoločne brodiť bahnom. A možno vás prekvapí, že budete mať po návrate dobrú náladu. Radosť zo života nášho trebárs aj už prešedivelého kamaráta nám bude odmenou za naše rozhodnutie ísť pri starostlivosti o neho tou ťažšou cestou.

TIP:

 • super prémiová kvalita
  • Royal Canin - rada Light (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien: MINI, MEDIUM, MAXI, GIANT)
  • Eukanuba - rada Light (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Hill's - rada Light (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Nutro - rada Lite (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Pro Plan - rada Light (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Mastery -  rada Light (rozlišujú sa podľa vekovej kategórie)
 • prémiová kvalita
  • Bosch (rozlišujú sa podľa veľkosti plemien)
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram
  • K9
  • Pro Pac
  • a další ...

Hore


Výživa starého psa

Ak s pribúdajúcim vekom začne majiteľ pozorovať na svojom miláčikovi príznaky starnutia (nastáva zhruba vo veku 8 až 9 rokov), nastáva čas kedy je nevyhnutné upraviť krmivo a zloženie stravy. Chrup býva obvykle už natoľko opotrebovaný, že pes prestane byť schopný kvalitne spracovať veľmi pevnú stravu. Ak pes zhltá veľké kusy potravy bez požutia, môže táto strava spôsobiť aj poranenie čriev. V mnohých prípadoch trpia starší psy prostatou. Zväčšením jej objemu sa stena konečníku vyklenie a sťažuje tak volný odchod trusu. Pes môže pri vyprázdňovaní trpieť bolesťami. Pravidelnému vyprázdňovaniu napomáhame pravidelnými prechádzkami. Zlomené, uvoľnené zuby a postihnuté zubným kameňom je nutné nechať ošetriť u veterinárneho lekára. Ak už psovi niektoré zuby chýbajú a má problémy a príjmom potravy, podávame mu krmivo veľmi zvlhčené a mäkké.

U starnúceho psa je nutné na prvom mieste venovať pozornosť práve správnej výžive. U starých psov je vhodné používať koncentrované krmné doplnky k výžive chrupaviek a spojivových tkanív ako prevenciu kĺbových ochorení. Veľmi vhodné sú prírodné preparáty: Canosan, Chassoton, Chondrocan, Artican, ktorých  prípadné použitie konzultujte s veterinárnym lekárom.

Z potravy je nutné vypustiť ťažko stráviteľné krmivá s obsahom kolagénu a elasténu. Niektorým starším psom môže zažívacie ústrojenstvo scitlivieť, preto je potrebné zistiť čo Vášmu seniorovi vyhovuje. Je tiež nutné znížiť obsah bielkovín v potrave, aby neboli zbytočne zaťažované pečeň a ľadviny. Tráviaci trakt psa v starobe neplní už tak dokonale svoju funkciu, preto je potrebné dávať psovi častejšie a menšie dávky potravy. Krmivo by malo byť ľahko stráviteľné. Vyberajte špeciálne kompletné krmivá s označením SENIOR.

Ak je pes aktívny, čulý a nieje pretučnený, nieje potrebné ho považovať za prestárleho a venovať mu prehnanú starostlivosť, po ktorej môže stučnieť, začať sa menej pohybovať a predčasne zostarnúť.

TIP:

 • superprémiová kvalita
  • Royal Canin - rada Mature (rozlišují velikosti plemen: MINI, MEDIUM, MAXI, GIANT)
  • Eukanuba - rada Senior (rozlišují velikosti plemen)
  • Hill's - rada Senior (rozlišují velikosti plemen)
  • Nutro - rada Senior (rozlišují velikosti plemen)
  • Pro Plan - rada Senior (rozlišují velikosti plemen)
  • Mastery -  rada Major (rozlišují vekovou kategorii)
 • prémiová kvalita
  • Bosch
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram
  • K9
  • Pro Pac
  • a další ...

 Hore


Výživa gravidnej a kojacej suky

Pohlavný cyklus suky:
Háranie suky prebieha 2 x do roka, spravidla na jar a na jeseň. Doba hárania je približne 21 dní a začína výtokom z pošvy suky. Vonkajšia časť pošvy je zdurená a zanesená krvavým výtokom. V prvom týždni suka k sebe psov nepripustí, aj keď ich svojim charakteristickým pachom láka. Najväčšia pravdepodobnosť počatia je v druhom týždni hárania, keď suka sama vyhľadáva psov, sama sa ,,stavia,, psovi a chvost si dáva nabok. Štence prichádzajú na svet medzi 58 - 67 dní.

Škody spôsobené nežiadúcim krytím, následkom počatia a pôrodu hradí ten, kto nedbalosťou zavinil nežiadúce krytie suky! (nepísaný zákon, etický kódex kynológa)

Výživa gravidnej suky nevyžaduje žiadne mimoriadne opatrenia, ale krmivo musí kompletní a vyvážené.

V prvej polovici gravidnosti (do konca tretieho týždňa od nakrytia) nieje nutné krmnú dávku zvyšovať ani ju rozdeľovať na viac dávok. Niektoré suky je vhodné naopak ľahko obmedzovať - môže sa prejaviť zvýšená žravosť. Ale výnimkou nie sú ani suky, ktoré naopak po druhom týždni gravidnosti prestanú prijímať potravu a gravidnosť sa u nich prejavuje nechutenstvom.

V druhej polovici gravidnosti už suke predkladáme kompletné krmivo určené pre výživu gravidných a kojacich súk, ktoré je vhodné rozdeliť minimálne na dve porcie denne. Vzhľadom k tomu, že brušná dutina je z veľkej časti vyplnená maternicou s rastúcimi plodmi. Plod si berie z tela matky všetko potrebné a to aj na jej úkor. Vyčerpaná suka tak vstupuje do ďalšieho dôležitého obdobia kojenia vo veľmi zlom stave a to s minimálnymi pohotovými zásobami živín.

V súvislosti s výživou gravidnej suky je tiež nutné upozorniť na potrebu pravidelného a dostatočného pohybu. Má to veľký význam pre fyzickú kondíciu budúcej matky, pre zdarný vývoj plodov a aj pre dobrú činnosť tráviaceho ústrojenstva.

Po pôrode sa, v porovnaní s bežnou potrebou krmiva, zvyšujú požiadavky suky na príjem potravy podľa počtu šteniat. Výživa suky teda musí zodpovedať produkcií mlieka. Suke podávame kompletnú vyváženú stravu určenú pre výživu kojacich súk. Dodržujeme krmný návod a dostatok pohybu. Kŕmenie doporučujeme podávať dvakrát denne v menších dávkach.

Okrem pravidelného kŕmenia je nutné dbať aj na vysokú hodnotu krmiva, predovšetkým v období odstavenia šteniat (období 3-4 týždne veku šteniat). Množstvo mlieka sa znižuje a suka prikrmuje šteniatka tak, že im vyvrhuje natrávenú potravu. Výživa kojacej suky by mala byť na takej úrovni, aby počas kojenia výrazne neschudla. Dobrá kondícia suky a kľudné a napité šteniatka sú výrazom dobrej tvorby mlieka. V dobe odstavu šteniat je nutné znižovať aj krmnú dávku suky. Niektoré suky si v období kojenia zvyknú na zvýšenú dávku potravy a sú ju ochotné prijímať aj naďalej. Následná obezita suky s prípadnými dôsledkami pre jej ďalšie pracovné a chovateľské využitie je zbytočnou daňou, ktorú musí chovateľ platiť za malú nepozornosť pri výžive kojacich súk.

 

TIP:

 • super prémiová kvalita
  • Royal Canin Puppy Starter
  • Eukanuba
  • Hill's
  • Nutro
  • Pro Plan
  • Mastery
 • prémiová kvalita
  • Bosch H2 Reproduction
  • Bewi Dog
  • Acana
  • Purina Excellent
  • Nutram
  • K9
  • Pro Pac
  • a ďalšie ...

 Hore


 Zloženie stravy psa

 V potrave psa musia byť zastúpené:
voda
, bielkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny
a minerálne látky.


Len vyvážený pomer týchto stavebných látok, ktoré sú súčasne aj zdrojom energie, môže pri dodržaní optimálneho množstva potravy splňovať nároky na výživu psa.

Voda:
Je veľmi dôležitá pre všetky životné procesy v bunkách. Strata 10% vody spôsobuje ťažké poruchy a zníženie o 20% vyvolá smrť.

Bielkoviny (proteíny):
sú nenahraditeľnou živinou, sú základnou zložkou všetkých orgánov, tkanív, enzýmov, hormónov a obranyschopných látok v tele psa. Všetky procesy sú spojené s premenou bielkovín. V potrave psa sú dôležité živočíšne bielkoviny, ktoré tiež nazývame plnohodnotnými bielkovinami. Ak by sme psa kŕmili bielkovinami rastlinného pôvodu, vznikli by u neho poruchy, ako je chudkrvnosť, spomalený rast, zníženie váhy, zlý rast nechtov, srsti apod. Podiel všetkých bielkovín musí činiť 1/3 z krmnej dávky. Denná potreba sa udáva 4-5g stráviteľných bielkovín na 1kg živej váhy. Vylučovanie bielkovín organizmom psa je predovšetkým u mladých psov v dobe rastu, u gravidných súk sú to posledné 3 týždne pred vrhom, pri kojení šteniat a pri prekonávaní ťažkých chorôb.

Tuky (lipidy):
Majú význam pre organizmus psa. Chránia psa pred chladom, sú zdrojom veľkého množstva potenciálnej energie a v tele psa sa môžu ukladať ako zásoba energie. Obsahujú veľmi dôležitý vitamín A a D, zastúpené sú i látky obsahujúce fosfor a stearíny, bez ktorých nemôže organizmus psa existovať. Je samozrejmé, že najdôležitejšie sú tuky, ktoré obsahujú veľa vitamínov. K takýmto tukom patrí tuk vaječného žĺtka, tuk kostí, rybí tuk a tuk z ľadvín a pečene zvierat. Medzi najmenej hodnotné patria tuky z bravčového sadla, baraní loj, rastlinné tuky a margaríny. Počas dňa by organizmus psa mal v krmive dostať najmenej 1g stráviteľného tuku na 1kg živej váhy.

Cukry (sacharidy):
Cukry sú v tele psa využívané ako hlavný zdroj energie. Delíme ich na monosacharidy a polysacharidy. Monosacharidy sú reprezentované glukózou, manózou a fruktózou. V krmivách sú zastúpené hlavne v zelenine a v niektorých plodoch. Majú značný význam pre metabolizmus dusíkatých látok. Polysacharidy sú reprezentované škrobom a vlákninou.

Vláknina:
Predstavuje zložitú látku, skladajúcu sa z celulózy, hemicelulózy a lignínu. Vláknina má značný význam pre činnosť tráviaceho ústrojenstva. Pri nadmernom množstve sa znižuje stráviteľnosť krmiva, naopak pri nedostatku dochádza k depresii trávenia, spomaľuje sa činnosť tráviaceho ústrojenstva a ako následok vznikajú metabolické poruchy.

Vitamíny
sú organické látky, ktoré sú v organizme nevyhnutné pre zabezpečenie normálneho vývoja a životných pochodov. Uplatňujú sa predovšetkým ako katalyzátory mnohých enzýmových procesov. (ďalšie podrobnosti viď v časti „Vitamíny vo výžive psov“)

Vitamín

Význam

Nadbytok

Nedostatok

Zdroj

  A

tvorba zrakových pigmentov, ovplyvňuje rast a imunitu

Zmeny nervov a miechy, zlá koordinácia pohybov

Poruchy vstrebávania tukov, poruchy rastu, oslabená imunita

Rybí tuk, mlieko, žĺtok, maslo

  D

Zabezpečuje stálu hladinu Ca v krvi, podporuje rast dutých kostí

Odvápnenie kostí, nechutenstvo, hnačky

U mláďat spôsobuje krivicu u dospelých mäknutie kostí

Rybí tuk

  E

Pôsobí ako antioxidant, ovplyvňuje biosyntézu tukov

Nie sú známe príznaky

Poruchy reprodukcie, svalová dystrofia

Rastlinné oleje, pšenica, kukurica

  F

Metabolizmus tukov, činnosť pohlavných žliaz a žliaz s vnútornou sekréciou

Neobjavujú sa príznaky

Spomalenie rastu, poruchy kože, ľadvín, ukladanie tuku v pečeni

Rastlinné a živočíšne tuky

  K

Dôležitý pre správnu zrážlivosť krvi, hojenie rán

Vo veľkých dávkach spôsobuje zažltnutie

Podkožné a vnútorné krvácanie

Obilniny, luskoviny, zelené rastliny

 B1 thiamín

Účasť metabolických procesov, pre činnosť CNS, pri premene bielkovín

Neobjavujú sa príznaky

Nechutenstvo, hnačky, poruchy srdečnej činnosti

Kvasnice, hovädzie a bravčové mäso, žĺtok, obilniny

 B2 riboflavín

Pri látkovej premene, normálna funkcia CNS, oka a pohlavných žliaz

Neobjavujú sa príznaky

Zápaly kože, edémy okolo uší a očí, hnačky

Kvasnice, mlieko, vajcia, obilniny

 B5 kyselina

pantotenová

Súčasť koenzýmu A, aktivácia mastných kyselín

Neobjavujú sa príznaky

Neobjavujú sa príznaky

Kvasnice, pečeň, srdce

 B6 pyridoxín

Metabolizmus aminokyselín

Neobjavujú sa príznaky

Neuritídy, kožné problémy

Kvasnice, mäso, zelenina

B12 Kobalamíny

Tvorba krvi, tvorba metionínu - rastový faktor

Neobjavujú sa príznaky

Degenerácia miechových nervov, znížená plodnosť, anémie, opuchy

Mäso, mlieko, vajcia

H biotín

Zabraňuje ukladaniu tuku v pečeni, prenášaniu nervových vzruchov, pohyblivosť spermií

Neobjavujú sa príznaky

Znížená plodnosť, pohyblivosť kĺbov, spomalenie rastu

Kvasnice, mäso, žĺtok, obilniny

Kyselina listová

Ovplyvňuje tvorbu červ. krviniek

Neobjavujú sa príznaky

Chudokrvnosť

Fazuľa, špenát

Kyselina nikotínová

Pri premene cukrov a tukov, tvorba tráviacich štiav

Neobjavujú sa príznaky

Poruchy kože a väzivových tkanív

Mäso, kvasnice, otruby

C  Kyselina

askorbová

Premena bielkovín a cukrov, ovplyvňuje činnosť žalúdku, čriev

V tele sa neukladá do zásoby

U zvierat nedochádza k nedostatku, organizmus si ho dokáže vyrobiť v pečeni

Zemiaky, zelenina

Minerálne látky: sú nenahraditeľné pri tvorbe tkanív niektorých orgánov (kosti, zuby) a pre tvorbu rôznych štiav podieľajúcich sa na oxidačných procesoch, v organizme zneškodňujú tvoriace sa jedovaté látky apod.

Delíme ich do dvoch skupín :

1.       M a k r o e l e m e n t y : základné biogénne prvky - Ca, P, Na, K, Mg, S, Cl, Fe

2.       M i k r o e l e m e n t y : stopové prvky - Cu, Co, Mn, Zn, Se, Al, Si, Mo, F, Br, B, Ti, a mnoho ďalších.


Minerálne látky sú dôležité pre rast, vývin, udržanie fyziologickej rovnováhy a dobrého zdravotného stavu. (ďalšie podrobnosti viď v časti „Základy minerálnej výživy psov“)

Prvok

Význam

Potraviny

Vápnik

Ovplyvňuje činnosť nervovej a svalovej sústavy, zrážanie krvi, funkciu CNS a obranyschopnosť organizmu.

Kosti, mlieko, syr, rastlinná strava.

Fosfor

Ovplyvňuje látkovú premenu a spolu s Ca je dôležitý pri tvorbe kostí a svalov.

Mäso, mlieko, vajcia, syry.

Sodík

Tvorba nových buniek a tkanív, udržuje osmotický tlak v extracelulárnej tekutine, nedostatok spôsobuje nechutenstvo.

Kuchynská soľ, mäso.

Draslík

Ovplyvňuje činnosť srdca, udržuje osmotický tlak v bunkách, je dôležitý pri premene cukrov, zvyšuje dráždivosť nervstva a svalstva.

Zelenina, živočíšne produkty hlavne mlieko.

Horčík

Dôležitý pre stavbu kostí, zubov a chrupaviek. Zúčastňuje sa metabolizmu sacharidov, tukov a syntézy bielkovín, ovplyvňuje svalovú kontrakciu.

Zelenina, soľ.

Síra

Je súčasťou bielkovín, niektorých vitamínov a minerálov, podieľa sa na zneškodňovaní toxických látok v pečeni.

Mlieko, žĺtok, mäso, bielkovinné zdroje.

Chlór

Udržuje osmotický tlak a acidobázickú rovnováhu, pri nedostatku dochádza k nadmernému poteniu a poruchám trávenia.

Kuchynská soľ, živočíšne produkty.

Železo

Dôležitý pri tvorbe červených krviniek, pri nedostatku dochádza k poruchám trávenia.

Pečeň, chudé mäso, žĺtok, obilniny.


Hore


 

Základy minerálnej výživy psov

 

Medzi chovateľmi je často frekventovaná otázka, aký doplnok vitamínov a minerálov zakúpiť pre svojho psa a v akom množstve ho podávať. Pre zodpovedanie tejto otázky musíme získať informácie, ako je vek a hmotnosť psa, zloženie a množstvo krmnej dávky. Len na základe týchto údajov je možné určiť, nakoľko kŕmna dávka pokrýva potrebu psa a ktoré prvky a v akom množstve musíme doplniť. Na základe týchto informácií si chovateľ môže vybrať vhodný doplnok, prípadne niektoré aj skombinovať.

Ak sa jedná o zdravého psa, u ktorého sa majiteľ snaží iba skontrolovať, či psovi nepripravuje zvolenou stravou potenciálne zdravotné problémy do budúcna, je úprava krmné dávky prepočtom podľa tabuliek úplne postačujúca.

Pokiaľ sa jedná už o chorého psa, je nutné záležitosť konzultovať s veterinárom. Odpoveď na naše otázky však vždy závisí na množstve informácií, ktoré veterinárovi poskytneme.

Množstvo chovateľov má pevne zafixovanú väzbu vápnik = rachitída a zaujímajú sa iba o to, koľko vápniku majú psovi dodať. Na túto otázku je ťažké odpovedať. Vápnik je totiž naozaj veľmi dôležitý prvok (98 % je obsiahnuté v kostiach a zuboch), lenže vo forme zlúčeniny s fosforom. Pomer vápniku a fosforu v kostiach je stabilný, zhruba 1,6 : 1. Pre správnu tvorbu kostí je teda potrebné dodať aj zodpovedajúce množstvo fosforu.

Pri fosfore však stavebná funkcia nie je jediná. Jeho prítomnosť je nutná pre funkciu enzýmov v metabolizme bielkovín, tukov a cukrov, bez fosforu sa teda nemôže vytvárať bielkovinový základ kostí, do ktorých sa vápnik s fosforom neskôr ukladajú. Fosfor je tiež súčasťou väzieb zlúčenín, ktoré prenášajú v organizme energiu. A bez energie sa kosť nemôže vytvárať.

Ďalším makroprvkom, obsiahnutým v kosti, je horčík. Mimo stavebnej funkcie je opäť aj jeho prítomnosť nevyhnutná pre výstavbu bielkovinového základu kosti. Ďalej sem patria aj sodík a draslík, prvky sa významne podieľajú na rozdeľovaní vody do buniek a do mezibunečných priestorov. Draslík naviac ovplyvňuje aj prenos energie. Takmer polovica sodíku, ktorý sa nachádza v organizme, je uložená v kostiach.

Chlór je súčasťou kyseliny chlorovodíkové v žalúdku a je veľmi dôležitý pre vstrebávanie nielen vápniku, ale aj ďalších zložiek krmiva.

Posledným makroprvkom je síra. Ovplyvňuje využitie vápniku a je dôležitou stavebnou súčasťou chrupaviek.

Z predchádzajúceho ho textu jasne vyplýva, že všetko súvisí so všetkým. Na tvorbe kostí sa teda podieľa nielen vápnik, ale aj ďalšie makroprvky a všetky majú aj množstvo iných funkcií. Napríklad vápnik je potrebný pre činnosť svalstva, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Fosfor je súčasť nukleových kyselín, obsiahnutých vo všetkých bunkách.

Správny vývoj organizmu a kostry teda nezáleží iba na obsahu vápniku, ale aj na správnom pomere a množstve všetkých makro a mikro prvkov, vitamínov, bielkovín a energie. Tak ako nie je možné vytrhnúť kosť zo súvislosti celého psa, tak nemôžeme vytrhnúť ani vápnik zo súvislosti s ostatnými zložkami krmiva.

Dostatočný prísun všetkých živín, vrátane makroprvkov najlepšie zaistíme tým, že budeme podávať svojmu psovi doporučenú dávku kvalitného kompletného krmiva. Ak túto dávku zdravý pes príma, môžeme zostať bez starostí čo sa týka potreby makroprvkov.

Horšia situácia môže nastať, ak psovi budeme podávať iba polovičnú dávku z doporučeného množstva. Pes je síce v kondícii, nechudne, krytie potreby bielkovín a energie je dostatočné, avšak časom sa môže prejaviť deficit minerálov a vitamínov. V tomto prípade je vhodné doplniť tento nedostatok minerálno-vitamínovou zmesou. Dávka by mala vždy zodpovedať rozdielu medzi tým, čo by pes mal podľa doporučenia výrobcu dostať, a tým čo dostane pri nižšom príjme. Nedostatok minerálov a vitamínov sa môže objaviť aj v okamihu vyššej záťaže psa (rekonvalescencia, obdobie rastu, zmena prostredia, spôsobu života, zvýšený tréning alebo príprava na výstavu).

Stáva sa však, že kompletné krmivo tvorí len časť krmnej dávky psa a zbytok predstavuje mäso, cestoviny, zemiaky apod. V tomto prípade je nutné si uvedomiť, že väčšina týchto krmív obsahuje veľké množstvo fosforu a veľmi málo vápniku. Pri tomto spôsobe kŕmenia je vhodné doplniť vápnik tak, aby sa jeho pomer proti fosforu pohyboval v rozmedzí 1,1 - 2 : 1, ktorý umožní dobré využitie oboch prvkov. Toto pravidlo platí dvojnásobne v prípade, ak celú kŕmnu dávku psa pripravujeme sami. Potom je nielen vhodné vyrovnať pomer vápnik : fosfor, ale zároveň použiť výrobok, ktorý zaistí dostatočnú dávku mikroprvkov (ktorých môže byť v krmive nedostatok) a vitamínov (ktoré budú takmer určite chýbať).

Potreba makroprvkov sa u dospelého psa zvyšuje v druhej polovine gravidity a počas kojenia. Zároveň to korešponduje aj s podstatným zvýšením príjmu krmiva v tomto období. Problematickejšie je obdobie odchovu šteniat, kedy je potreba vápniku a fosforu rôzna nielen podľa veku, ale aj podľa veľkosti plemena, zatiaľ čo  potreba ostatných makroprvkov sa v závislosti od veľkosti plemena v podstate nelíši a závisí predovšetkým na veku.

Rozumný chovateľ sa preto snaží poskytnúť svojmu psovi z hľadiska výživy všetko čo potrebuje. V praxi nieje bežné, že by dochádzalo k deficitu síry v krmnej dávke. Aj potreba draslíku a horčíku býva celkom dostatočne pokrytá zo surovín, ktoré chovateľ používa k príprave krmiva. Pozornosť by teda mala byť predovšetkým orientovaná na doplňovanie vápniku a fosforu, prípadne sodíku vo forme kuchynskej soli (tým je zároveň doplňovaný aj chlór).

Minerálny doplnok je nutné voliť tak, aby vhodne upravoval celkovú krmnú dávku psa. Ako už bolo spomenuté v predchádzajúcich častiach, potreby psa sa behom času veľmi menia, takže nieje možné použiť pre všetky situácie jeden univerzálny výrobok.


Hore
 


 

VITAMÍNY VO VÝŽIVE PSA

Vitamíny nie sú zdrojom energie. Obecne sú definované ako organické zložky stravy nevyhnutné pre život, zdravie a rast.

  Vitamíny  rozdeľujeme do dvoch základných skupín:

 1. vitamíny rozpustné v tukoch, tzv. lipofilné (vit. A, D, E, K) - potrebujú pre svoju resorpciu v gastrointestinálnom aparáte neporušenú resorpciu tukov a obvykle vytvárajú v organizme zásoby, pri nadmernom podávaní môžu byť toxické
 2. vitamíny rozpustné vo vode, tzv. hydrofilné ( vit. C, skupiny vitamínov B…) - väčšinou sa v organizme neukladajú do zásoby a sú vylučované močom

  Faktory ovplyvňujúce potrebu vitamínov:

 1. vek - mladší vekové kategórie sú v období rastu a ich ďalšieho vývoja citlivejšie a vnímavejšie ne nedostatok vitamínov v strave,
 2. pohlavie a fyziologický stav - zvýšené nároky v období gravidity a laktácie,
 3. vplyv vonkajšieho prostredia - ekologická záťaž, fyzická a psychická záťaž zvieraťa,
 4. stupeň a intenzita látkovej výmeny - pri stúpajúcej úrovni metabolizmu stúpa aj potreba vitamínov,
 5. zloženie stravy - jednotlivé komponenty stravy zvyšujú nároky na príjem vitamínov (zvýšený príjem cukrov si obvykle vyžaduje i zvýšený príjem vit. B1, zvýšený príjem vápniku si zas vyžaduje zvýšené množstvo vit. D, …)

LIPOFILNÉ VITAMÍNY, ROZPUSTNÉ V TUKOCH

Vitamín A - najdôležitejším je vit. A1, retinol, so 100% biologickou účinnosťou, organizmus je ho schopný vyrobiť z provitamínu beta - karotínu.

Zdroj:  rybí tuk, vnútornosti (pečeň), žĺtok, mlieko, maslo, mrkva, jablká, zelená zelenina

Prejavy nedostatku: bledosť a suchosť slizníc a kože, šupinatosť kože, hnisavé kožné infekcie, suchá a lámavá srsť, zápaly očných viečok, spojiviek, hnačky, pomalé hojenie rán, poruchy vo vývoji zubov, znížená odolnosť organizmu voči infekciám

 

Vitamín D - prirodzený vit. D je identický s vit. D3, ktorý sa môže v organizme vyrábať z provitamínu D v koži účinkom UV žiarenia, existuje aj vit. D2, ktorý je rastlinného pôvodu a vzniká tiež vplyvom UV žiarenia

Zdroj:  žĺtok, maslo, pečeň z morských rýb

Prejavy nedostatku: demineralizácia kostí, u mladých zvierat krivica (rachitída), u starších osteoporóza (rednutie kostí) a osteomalácia (lomivka)

Predávkovanie môže byť príčinou smrti!

 

Vitamín E - tokoferol, najaktívnejšou formou je alfa-tokoferol, pôsobí ako antioxydant a v spojení so selénom sa podieľa na udržovaní stability bunečných membrán,

Zdroj:  olej z obilných klíčkov, pšeničné klíčky, sója, kukurica

Prejavy nedostatku: kožná nedostatočnosť, pomalé hojenie rán, chudokrvnosť, neplodnosť, potraty, znížené využívanie vit. A

 

Vitamín K - jedná sa o vit.K1, menadiol, menadion, fytomenadion,

Zdroj:  v zelenej časti rastlín (špenát, hlávková kapusta), slnečnicové semená, mrkva, zemiaky, vaječný bielok, rybí tuk, hovädzia pečienka, v menšej miere biele druhy mäsa,

Prejavy nedostatku: zvýšená krvácavosť,

Predávkovanie: vedie k chudokrvnosti,

 

HYDROFILNÉ VITAMÍNY, ROZPUSTNÉ VO VODE:

Vitamín B1 - thiamín, aneurín, účinok na nervový systém

Zdroj:  pivovarské kvasnice, obilné zrná, luskoviny, sója, včelí med, bravčové mäso, vajcia, mlieko

Prejavy nedostatku: svalová únava, kŕče, bolesti svalov a kĺbov…

Vitamín B2 - riboflavín, pre správnu funkciu nervovej sústavy a mozgu, kožné deriváty

Zdroj:  droždie, obilné klíčky, ovsené vločky, zelenina, luskoviny, sušené mlieko, vnútornosti, vajcia

Prejavy nedostatku: dermatídy, vypadávanie srsti, poruchy rastu

Vitamín B6 - pyrixín, regulácia telesných tekutín, pôsobí proti epileptickým záchvatom

Zdroj:  kvasnice, sója, nelúpaná ryža, obilné klíčky, pečeň, kuracie mäso, mlieko, vajcia

Prejavy nedostatku: poruchy CNS, poruchy tvorby krvi, kožné poruchy, váhový úbytok

Vitamín B12 - podieľa sa na tvorbe krvi, činnosti CNS, pečene, reprodukcií

Zdroj:  mäso hovädzie, bravčové a hydinové, vnútornosti, vajcia, mlieko, sója, kvasnice, med

Prejavy nedostatku: apatia, slabosť, poruchy CNS, tvorby krvi a pohlavného cyklu

Vitamín C - kyselina askorbová, posilňuje organizmus, stimuluje tvorbu protilátok

Zdroj:  mlieko, vnútornosti, zemiaky, kapusta, špenát, karfiol

Prejavy nedostatku: krvácanie z ďasien, sekundárne infekcie, strata zubov, nechutenstvo

Vitamín PP - vit.B3, niacín, kyselina nikotínová, nevyhnutný pre tvorbu pohlavných hormónov, inzulínu, hormónov štítnej žľazy,

Zdroj:  mlieko, maslo, vajcia, vnútornosti, mäso, obilniny, sója

Vitamín B5 – kyselina pantothenová, proti stresové účinky, odolnosť proti infekciám, hojenie

Zdroj:  otruby, kvasnice, surové pšeničné klíčky, sója, vajcia, mäso, mlieko, vnútornosti

Prejavy nedostatku: nechutenstvo, únava, infekcie dýchacích ciest, vypadávanie srsti

Vitamín B11 – kyselina listová, tvorba červených krviniek, protilátok, rozvoj CNS

Zdroj:  zelená zelenina, obilné šupky, mrkva, repa, vnútornosti (ľadviny, pečeň)

Prejavy nedostatku: poruchy tvorby krvi, zvracanie, nechutenstvo, hnačky

Vitamín H - biotín, vplyv na metabolizmus glycidov, mastných kyselín a proteínov, metabolizmus kože a kožných derivátov

Zdroj:  syntetizovaný črevnou mikroflórou

Prejavy nedostatku: kožné poruchy, nadbytok vaječného bielku neutralizuje biotín

Cholín - vzťah k reprodukcií, nepostrádateľný pre metabolizmus, vplyv na využitie mastných kyselín v pečeni

Prejavy nedostatku: slabosť, poruchy rastu, tuková degenerácia pečene


Hore


Nový prístup k výžive psov

Jedným zo súčasných najväčších zdravotných problémov našich psov sú choroby súvisiace s príliš vysokým príjmom živín. Veľkou mierou k výskytu týchto ochorení prispieva móda vysokých nutričných hodnôt, kedy sa množstvo výrobcov riadi pravidlom čím viac, tým lepšie. Vo svojich výrobkoch sa potom snaží dosiahnuť vysoké hladiny proteínov a minerálnych látok, s argumentáciou, že čím sú vyššie hladiny, tým je lepšia výživa. V prípade cielenej výživy psov to ale neplatí!

Každý človek vie, že aj najzdravšie látky sa pri predávkovaní pre organizmus menia na hrozbu. Bohužiaľ sa touto jednoduchou pravdou neriadime ani pri tvorbe vlastného jedálničku. Vysoké hladiny proteínov zbytočne zaťažujú pečeň a ľadviny, keďže sa ich telo musí zbaviť - buď je premení na energiu a uloží do tukových zásob, alebo v prípade tzv. falošných proteínov ich musí zneutralizovať a vylúčiť močom. Vysoké hladiny minerálnych látok vyzerajú síce dobre, ale sú dosahované aj za cenu používania takmer nevyužiteľných foriem, z ktorých sa vstrebá iba zlomok a zbytok sa opäť vylúči!
 

Čo sú bioplexy (chelátové minerály)?

Bioplexy je názov pre chelátovú formu väzby mikroprvkov (zinok, mangán, meď, chróm, železo) s aminokyselinou. Dôvodom, prečo ich používame v našich krmivách, je vysoká využiteľnosť. Pokiaľ použijeme mikroprvok naviazaný v inej väzbe napr. anorganickej, mikroprvok sa v črevách uvoľní len veľmi ťažko a naviac pre vstrebanie do organizmu bude potrebovať nosič. Nosiči ale slúžia viac prvkom, takže medzi sebou súperia a môže sa tak stať, že niektoré prvky sú využité len čiastočne a niektoré dokonca vôbec. Chelátová väzba bráni vzniku tohoto súperenia, pretože mikroprvok je "obalený" bielkovinou, ktorá ho chráni. Ten sa potom vstrebá spolu s ňou a nepotrebuje nosič. Takto viazané prvky sú v tele lepšie a jednoduchšie využité a nezaťažujú metabolizmus psa ako anorganické zlúčeniny používané v bežných krmivách.

Čo sú mastné kyseliny omega-3 a omega-6?

Tuky sú zložené z glycerolu a rôznych mastných kyselín. Práve zastúpenie mastných kyselín rozhoduje o kvalite tuku. Mastné kyseliny sa delia podľa typu väzby na nasýtené a nenasýtené mastné kyseliny.

Nenasýtené mastné kyseliny sú zdravšie, v organizme plnia ochrannú funkciu - chránia bunečné membrány. Medzi tieto látky patrí práve Omega-3 a Omega-6 mastné kyseliny. Pes si ich však nedokáže vytvoriť a preto musia byť do organizmu dodávané potravou. Hlavným zdrojom Omega-6 sú rastlinné oleje, Omega-3 sa nachádza predovšetkým v semienkach ľanu a v rybom tuku. Obe tieto látky sú v našich krmivách obsiahnuté v ideálnom pomere (5:1).

 

Hore
 


Ako správne nakŕmiť psa?

V tejto časti sa pokúsime vyvrátiť niekoľko mýtov.

·         Prvý - správne nakŕmiť psa nieje problém, pred sto rokmi žiadne granule ani konzervy neexistovali a tiež to išlo.

·         Druhý - jedinou a správou stravou je čerstvá potravina, granule a konzervy sú propagované ľuďmi, ktorí z nich profitujú.

·         Tretí - pokiaľ chceme správne nakŕmiť psa, musíme používať kompletné krmivo (granule, konzervy), v opačnom prípade naše zviera stráda, pretože nedokážeme stravu správne vybalansovať.


Pokiaľ nebol problém nakŕmiť psa skôr, prečo z toho dnes robíme takú vedu? Takéto porovnanie s históriou ale pokrivkáva! Ľudia predsa tiež sa dnes stravujú inak než pred sto rokmi. Rovnaký vývoj prekonala aj výživa psov. Považovať za správu stravu zbytky od nedeľného guláša je skutočne zastaralý názor. Zbytky od nášho stola do psej misky nepatria, pretože človek je „všežravec“ a pes mäsožravec! Človek si naviac od počiatku svojej existencie, začal svoju stravu rôznymi spôsobmi vylepšovať i keď nie vždy v prospech svojho zdravia.

Je teda problém správne nakŕmiť psa? Je, pokiaľ ho aj v stravovaní považujeme za člena rodiny. Nieje, pokiaľ budeme rešpektovať jeho nároky. Po tom, čo bolo práve povedané sa iste zhodneme, že pes musí dostávať svoju vlastnú potravu.

Čerstvá strava alebo kompletné krmivo? S čerstvou stravou je to rovnaké ako so zdravou výživou ľudí. Prečo nie - ale za rovnakých podmienok. Kŕmiť správne psa čerstvou stravou totiž nieje to isté ako kupovať lacné mäso, držať ho v mrazničke v zásobe a občas k tomu uvariť kolienka (nedeľný guláš je horší iba o soľ a papriku).

Znamená to:

·         zohnať si všetky dostupné informácie o fyziológii trávenia, potrebách psa v rôznom období jeho života, obsahu a zdroji živín v jednotlivých surovinách a ich využiteľnosti,

·         pripraviť si jedálny lístok na určité časové obdobie dopredu a zmieriť sa s tým, že si budeme musieť hlbšie načrieť do vrecka.

·         uvedomiť si, že denne budeme potrebovať na prípravu jedla určitý čas.

·         kupovať kvalitné suroviny, striedať široký sortiment - raz kura, inokedy hovädzie alebo rybu s kúskom pečene.

·         dôsledne zachovávať hygienické pravidlá.


Skrátka denne pripravovať jedlo, dvojmo - jedno pre seba a druhé pre psa. Pokiaľ sa rozhodnete ísť touto cestou, priblížite sa ideálnej strave pre psa. Pokiaľ dokúpite kvalitné doplnky vitamínov a minerálov, tak na tom ideále budete. Pokiaľ nechceme či nemôžeme venovať výžive svojho psa toľko času, energie i prostriedkov, potom sa musíme rozhodnúť pre niektoré z kompletných krmív. K dispozícii sú jednak extrudované krmivá – granule a konzervy.

Konzervy s kompletným krmivom v príliš širokom sortimente nie sú a vzhľadom k cene zostávajú pre väčšinu chovateľov iba občasným spestrením (ale pozor, nieje konzerva ako konzerva! Veľká časť z nich neobsahuje kompletnú zmes a musí byť doplnená prílohou a minerálnymi doplnkami).

Ponuka extrudovaných krmív sa stále rozširuje, pretože aj záujem o ne sa rozširuje predovšetkým pre jednoduchosť výživy. Stačí iba do jednej misky nasypať granule a do druhej naliať vodu. Ako sa však orientovať v tom ohromnom množstve?


Ak by sme mali uviesť základné rozdelenie, môžeme si vyberať:

Štandardné (alebo ak chcete lacné) krmivo býva občas zavrhované a je spochybňovaná jeho kvalita. Na jeho obranu je ale treba povedať, že väčšinou zo seba nerobí to, čo nieje. Jedná sa o cenovo dostupné krmivo pre majiteľov, ktorí chcú psa rýchlo, lacno a uspokojivo nakŕmiť. Slovo uspokojivo je na mieste – pes totiž nebude mať hlad ani neochorie kvôli nedostatku minerálnych látok či vitamínov. Cenová dostupnosť je dosahovaná výberom obmedzeného počtu lacných surovín. Skrátka, priemerné krmivo pre priemerného psa, bez ohľadu na veľkosť, vek či výkon. Takto je aj potrebné k nemu treba pristupovať, a ak niekde na vrecku čítate, že nič lepšie svojmu psovi nemôžete dopriať, tak je to lož. Kvalita nieje lacná. Ak poškuľujete po onom zmieňovanom ideále psej výživy, musíte vyberať z prémiových krmív.

Čím sa líši prémiové krmivo od štandardného? Predovšetkým výberom surovín.

V prémiových krmivách sa používa viac zdrojov živočíšnych bielkovín, to znamená že nielen neštandardná zmes, ale aj čisté hydinové, rybie alebo jahňacie múčky. Okrem bežných zrnín (pšenica a kukurica), sa zaraďuje aj ryža. Viac sa dbá na dietetické pôsobenie, na celej rade balení je deklarované ľanové semienko, repná vláknina či zelenina, predovšetkým aj mrkva. Minerálne látky bývajú obsiahnuté v ľahko využiteľných formách (chelátové väzby) a vitamíny  nie sú len syntetické, ale a prírodné. Krmivo je rozlíšené podľa veku a výkonu. Rešpektujú sa odlišné požiadavky rastúceho organizmu a seniorov, či intenzívne pracujúcich psov a psov - spoločníkov.  Okrem iného sa využívajú aj náročné technológie, ktoré umožnia napríklad aj pridávanie čerstvého mäsa k bežne používaným mäsovým múčkam. Stretnúť sa môžeme aj so špeciálnym krmivom, ktoré je určené psom citlivým na bežne používané komponenty, tieto sú zostavené zo surovín, u ktorých sa predpokladá ďaleko nižšia možnosť vyvolania negatívnej reakcie (napríklad iba ryža a jahňacia alebo kuracia múčka).

Cenové rozpätie jednotlivých krmív je značne široké, od veľmi lacných až po skutočne drahé. Aj keď to nebýva vždy pravidlom, že cena je úmerná kvalite surovín a náročnosti ich spracovania. Aj u psov platí, že šunka jednoducho nemôže stáť toľko ako točená saláma.

Ako vidíte, psa je možné kŕmiť rôznymi spôsobmi. Čerstvou potravou, granulami, konzervami s prílohou či kombináciou všetkých troch.

Ale tými zbytkami prosím Vás, nie! J
 

ROZDELENIE KRMÍV PODĽA KVALITY

 

Krmivo rady

Výhody:

Nevýhody:

Economy najlacnejšia trieda

nízka cena
ľahká dostupnosť na trhu (supermarkety, obchody, ktoré nie sú špecializované len na výrobky pre zvieratá)

nízka energetická hodnota, tzn. nízky podiel bielkovín a tukov
vyššia denná kŕmna dávka
hlavným podielom v krmive je rastlinná zložka, krmivo obsahuje viac vlákniny
má nižšiu stráviteľnosť
často nie je uvedená značka

Premium
stredná trieda

štandardná kvalita
obsahuje vyšší podiel živočíšnej zložky vo forme živočíšnych múčiek
dobrá dostupnosť na trhu
dostupná cena

do tejto triedy sú zaradené krmivá s veľmi rôznou kvalitou
kvalita krmív sa môže blížiť ako k rade Economy, tak rade Superpremium
menej jednoduchý výber
pri kúpe - potreba posúdenia jednotlivých zložiek
množstvo použitých zložiek je rôzne

Superpremium
najvyššia kvalita

vysoko kvalitné značkové krmivá
krmivo je vyrobené z veľmi kvalitných, výberových surovín
jednotlivé suroviny vyvíjajú väčšinou priamo u výrobcu vo vlastných výskumných centrách
rastlinné a živočíšne zložky sú často priamo z produkcie výrobcov alebo sú získavané s kvalitných, preverených zdrojov
vysoká energetická hodnota,
vysoká stráviteľnosť
nižšie denné krmné dávky
hlavným podielom je živočíšna zložka
najkvalitnejšie obsahujú mäso, nižší obsahujú vysoko kvalitnú masovú múčku a nižší podiel mäsa

vysoká cena
menšia dostupnosť, krmivá sú distribuované výhradne cez špecializované predajne alebo veterinárne ordinácie


INFORMACE NA ETIKETE

Označenie na obaloch krmív je však nutné brať iba ako orientačné. Výrobcovia často používajú označenie podľa vlastného uváženia. Preto si najprv dôkladne preštudujte etiketu, a až podľa uvedených údajov posúďte kvalitu.

Každé balenie krmiva musí obsahovať etiketu v slovenskom jazyku. Na etikete sú uvedené informácie, ktoré je výrobca povinný uviesť zo zákona a môže obsahovať aj iné informácie. Tieto by však mali byť od seba viditeľne oddelené. Etiketa musí obsahovať tieto informácie:

 • názov krmiva
 • zloženie
 • deklarované akostné znaky
 • spôsob použitia (kŕmny návod)
 • hmotnosť balenia
 • dátum výroby a spotreby
 • obchodné meno výrobcu a dovozcu

 

Názov krmiva
Povinné je uvedenie typu krmiva, t.j. kompletné krmivo, doplnkové krmivo alebo diétne krmivo a informácie, pre aký druh zvieraťa či vekovú kategóriu je krmivo určené.

Zloženie

Povinnosť uvádzať zloženie krmiva na etikete ukladá výrobcovi zákon. Zloženie môže byť uvedené viacerými spôsobmi:

·         krmivá nižšej kvality – uvádzajú väčšinou iba názvy skupín kŕmnych surovín, t.j. napr. obiloviny, mäso, výrobky živočíšneho pôvodu apod.

·         kvalitnejšie krmivá - uvádzajú názvy kŕmnych surovín (teda jednotlivé zložky výrobku, ako napr. kukurica, hydinová múčka, sušené vajcia apod.!

Povinnosťou je tiež uvádzať niektoré z doplnkových látok, a to vitamín A, D3, E a zlúčeniny medi. Ďalšie vitamíny, stopové prvky, antioxidanty či konzervanty sa uvádzajú iba v prípadoch ak je zároveň deklarované ich množstvo. Ak však nie sú uvedené iné vitamíny a stopové prvky ako zákon ukladá, neznamená to že ich výrobok neobsahuje.

Deklarované akostné znaky
Povinnosťou je uvádzať tieto akostné znaky:
dusíkaté látky (N - látky, bielkoviny)
tuk
vláknina
popol
vlhkosť
vitamíny A, D3, E (alfatokoferol)
zlúčeniny medi
a ďalšie doplnkové látky, ak je ich obsah v krmive známy. Obsah dusíkatých látok, tuku, vlákniny a popolu je uvádzaný v g/kg a vlhkosť je vyjadrená v percentách. V európskych krajinách sú akostné znaky väčšinou uvádzané v priemerných hodnotách, u amerických krmív sa deklarujú minimálne alebo maximálne hodnoty jednotlivých akostných znakov.

Spôsob použitia

Na výrobku musí byť uvedená presná kategória alebo vek psa, pre ktorý je dané krmivo určené. Ďalším údajom sú pokyny pre správne podávanie krmiva a tabuľka s uvedením doporučenej dennej dávky, väčšinou pre rôzne hmotnostné alebo aj vekové kategórie. Ďalej sú to pokyny pre správne uskladnenie krmiva, a tiež musí byť na etikete uvedené, že obsahuje antioxidanty, konzervanty, príchute alebo farbivá a ich druh, (ak takéto látky krmivo obsahuje).

Hmotnosť balenia

Udáva sa čistá hmotnosť obsahu krmiva bez obalu.

Dátum výroby a spotreby

Na obale je uvedený dátum výroby a dátum spotreby alebo dátum výroby s informáciou do akej doby od dáta výroby je nutné krmivo spotrebovať.

Obchodní meno výrobcu a dovozcu

U domácich krmív musí byť výrobca uvádzaný vždy. U dovážaných krmív musí byť uvedený dovozca a aj distributér.

Hore


Pozor na čokoládu

Je čokoláda psom nebezpečná? Tato otázka mnohých pobaví, ale napriek tomu sú známe prípady uhynutia psov po zožratí väčšieho množstva čokolády. Príčinou uhynutia je totiž alkaloid theobromin, ktorý vo veľkom množstve môže spôsobiť nemalé zdravotné komplikácie. Predovšetkým u malých psov bez zásahu veterinára môžu dokonca uhynúť. Každopádne viac ohrozený sú psy ako iný domáci miláčikovia a to z toho dôvodu, že psy prijímajú čokoládu bez najmenších rozpakov.

Omnoho nebezpečnejšia je čokoláda horká, ktorá obsahuje 16 mg teobrominu na 1 g látky, mliečna iba 1,5 mg/g. Smrteľná dávka teobrominu je 250 mg na 1 kg hmotnosti psa. Je však známy aj prípad, kedy uhynul pes aj po požití dávky 114 mg (na 1 kg psa). Konkrétne: pre 5 kg vážiaceho psa je takmer smrteľná dávka 31 g horkej čokolády či 335 g čokolády mliečnej.

Čokoláda však neobsahuje len alkaloid theobromin, ale aj kofeín a metylxantiny. "Vďaka" metylxantinom, ktoré vnikajú aj do placenty, môžu byť postihnuté aj ešte nenarodené šteniatka a bez rizika nie sú ani sajúce šteniatka.

"Priotrávenie čokoládou" sa prejaví medzi šiestou a dvanástou hodinou po požití a prejavuje sa nekľudom, zvracaním, hnačkami. Následne môže dôjsť k trasu a kŕčom, koordinácii a kolísaniu telesnej teploty. Pes je neustále smädný. Pri požití veľkého množstva čokolády je nutné do štyroch hodín po požití vyvolať zvracanie. Pokiaľ máte podozrenie, že váš pes zjedol viac čokolády "ako je zdravé" a ak spozorujete prvé varovné signály, neváhajte a vyhľadajte veterinára. Nepodceňujte "kúzlo" čokolády, veď môže byť aj "jedovatá"!

Hore